top of page

CHIP TUNING

CHIP TUNING NEDİR AVANTAJLARI NELERDİR

Her enjeksiyonlu motor; ateşleme, enjeksiyon ve hava yakıt karışımını ayarlayan birelektronik kontrol ünitesine yani beyine (ECU) sahiptir. Bu beyin motorun çalışması için gerekli olan tüm ayarlara sahiptir. Biz beyin içerisindeki verileri tekrar düzenleyerek her motora göre optimize edilmiş bir operasyon programı yükleriz. Bu işleme chiptuning adı verilir.

Türkiye’de chiptuning yapanların % 1’inden azı kendi yazılımlarını geliştirmektedir. Bunların çoğu yazılım satan firmalardan veya internet forumlar üzerinden program satın alarak arabalarda kullanmaktadır. Dışarıdan yazılım satın almanın üç sebebi vardır;

1. İlk olarak, çok az sayıda yazılımcı kendi yazılımını yazmak ve motor üzerinde kusursuz ince ayarı yapmak için gerekli bilgiye sahip.

2. Genellikle yazılım geliştirmek için dyno’dan daha fazlasına yani diagnostik ekipman, egzoz gazı analizörü, ısı-yönetim yazılımı ve modelleri, canbus analizörleri, mikro işlemci hata ayıklayıcıları gibi ekipmanlara ihtiyaç vardır ve bunlardan yoksunlardır.

3. Son olarak, günümüzde ücret faktörü önemli bir rol oynadığından yazılımcılar daha çok sıklıkla satabilecekleri yazılımları satın almayı tercih edip yazılım geliştirmeye nazaran hem zamandan hem de paradan tasarruf etmiş olurlar.

Ancak biz Byecu olarak inanıyoruz ki hiçbir sebzenin tadı kendi bahçenizde yetiştirdiğiniz, kontrol edilmiş, %100 taze ve katkısız olan kadar lezzetli/iyi ve doğal olamaz. Bu yüzdendir ki biz kendi yazılımımızı geliştiriyor ve test ediyoruz. Bu sebeple, her zaman son çıkan yeni arabaları ve yeni motorları inceler, gerekirse bu aracı satın alır, kiralar veya test aracı olarak temin ederiz. Yazılımımızı geliştirir, limit değerleri görür, ona göre müşterilerimizin araçlarına özel yazılımlar sunarız.

Mutlu Müşterilerimizin Yorumları

Yaptırmadan önce aracıma zarar vereceğine dair endişelerim vardı. Aracımın performansının artması ile birlikte yakıttan da tasarruf eder oldum. Üstelik istediğin zaman Fabrika ayarlarına geri dönebiliyor olmak beni ikna etti. memnunum - Ali KAYNARCA - KONYA

bottom of page